*Giù la testa

  • 0


Spaghetti western türüne ait filmleri diğer western filmlerinden ayrı tutarak, daha da bi fazla seviyorum. bu türe ait çok çok film izlememiş olsam da, ki barındırdığı çok fazla film de yok, açığımı kapamaya çalışıyorum bu aralar. son olarak da sergio leone'nin üçlemesinin ortancası giu la testa'yı izledim. bikaç yerde film ile ilgili okuduğu yorumlarda -neden olduğuna akıl erdiremediğim biçimde- ortak görüş filmin, sergio leone'nin filmleri arasında üvey evlat muamelesi gördüğü. filmin müziklerini bu işlerin şahı ennio morricone bestelemiş ki müziklerini de çok beğendim filmin. mao'nun devrim tespitiyle açılan film, mikhail bakunin'in the patriotism'i de çamura atılmazdan evvel, Juan Miranda (Rod Steiger)'nin ağzından güzel bir devrim eleştirisi dinletir bizlere. filmin başındaki zengin kurtların yemek sahnesi -sekans demek ister deli gönül- de fantastique. fazla da deşmiyeyim filmi, kaş yapayım derken göz çıkarma ihtimali mevcut. bir de şu var, filmin çeşitli isimleri var, a fistful of dynamite, C'Era una Volta la Rivoluzione şeklinde. internetlerde felan ararken göz önünde bulundurun. bi de bi de zapata westerne bakınız. kendileri spaghetti westernin alt türü olurlar.

bahsi geçen jaun miranda güzellemesi;

I know what I am talking about when I am talking about the revolutions. The people who read the books go to the people who can't read the books, the poor people, and say, "We have to have a change." So, the poor people make the change, ah? And then, the people who read the books, they all sit around the big polished tables, and they talk and talk and talk and eat and eat and eat, eh? But what has happened to the poor people? They're dead! That's your revolution. Shhh... So, please, don't tell me about revolutions! And what happens afterwards? The same fucking thing starts all over again!ve yetmedi diyenlere mao zedong'dan gelsin;

Revolution is not a dinner party, not an essay, nor a painting, nor a piece of embroidery; it cannot be advanced softly, gradually, carefully, considerately, respectfully, politely, plainly and modestly.

spaghetti western başlangıç için öneriler;

For a Few Dollars More
The Good, the Bad and the Ugly
Once Upon a Time in the West
A Fistful of Dollars
My Name is Nobody

*Duck, You Sucker

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder